Choď na obsah Choď na menu
 


Predstavenie UTAG – pomôcky v núdzi

3. 1. 2009

UTAG je vlastne USB kľúč na retiazke, ktorá by sa mala nosiť na krku. Je možné naň uložiť informácie dôležité pre lekárov, ktorí budú mať po nehode dotyčného zraneného v opatere – fotka, osobné údaje, krvná skupina, alergie, ostatné zdravotné údaje a v neposlednom rade kontakt na blízkych, ktorých treba informovať. Inštalovaný softvér je rýchly, jednoduchý a na výber ponúka sedem jazykov. Žiaľ, slovenčina alebo čeština medzi nimi nie je, ale o to dôležitejšia angličtina alebo nemčina áno (okrem nich taliančina, holandčina, francúzština, španielčina a portugalčina).

 UTAG na retiazke
UTAG na retiazke

UTAG navyše ponúka ďalšiu funkciu, ktorou je personal folder, alebo osobný adresár. Doň je možné vložiť skeny osobných dokladov, víz a iných dôležitých dokumentov, ktoré vám pomôžu pri ich strate. Tento adresár je zaheslovaný, takže prístup k nemu má iba nositeľ UTAGu.

 Ukážka užívateľského prostredia (vkladanie údajov)
Ukážka užívateľského prostredia (vkladanie údajov)

UTAG je vyrobený z hliníkovej zliatiny a má na sebe viditeľné logo lekárskej služby a nápis ICE (in case of emergency – v prípade núdze). V poslednom čase ide o dosť medializovanú skratku, ktorá by sa mala nachádzať najmä v našich mobiloch. Pamätajme však, že pri nehode na motorke sa môže mobil pokaziť, stratiť alebo vybiť.

Určite ti už napadla otázka, že načo ti bude USB kľúč s dôležitými údajmi, ak ho lekári z rôznych príčin nebudú vedieť prečítať. Pre takýto prípad je na retiazke ďalší štítok, na ktorý sa dajú potrebné údaje vyraziť alebo vygravírovať, pochopiteľne však nie v takom rozsahu, v akom sú na kľúči.

UTAG je už v predaji aj na Slovensku, distribútorom je spoločnosť motomaxx. Cena tejto užitočnej maličkosti je 35 eur (1055 Sk). K UTAGu sa ešte vrátime, pretože ho dostávame na test, takže počas sezóny opíšeme naše praktické skúsenosti.

UTAG sa predáva aj vo formáte kreditnej karty (tiež s USB kľúčom, na ktorom je rovnaký softvér). Myslím si však, že pre naše "motorkárske" účely je UTAG na retiazke vhodnejší, pretože je priamo na tele.

 UTAG vo formáte kreditnej karty - vhodný do peňaženky
UTAG vo formáte kreditnej karty - vhodný do peňaženky
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.